O čem tyhle volby jsou? Kdo s kým a "proti" komu?

Komentář je pokračováním prvního dílu Žádná opozice, žádná levice a ANO ne. 

Kdo s kým a „proti“ komu?

Na čem se shodnou všechny strany?  Že městu příliš nesvědčí, když jedna strana získá „pohodlnou většinu“. Pochopitelně s jedinou výjimkou: jde-li o jejich stranu :-) Ale teď vážněji: většinová jistota v zastupitelstvu je něco, oč sice každý usiluje, ale v konečných důsledcích to oslabuje diskusi, oslabuje snahu hledat argumenty, přemýšlet a zdůvodňovat rozhodnutí. Jestli volby situaci v tomto smyslu zlepší, aniž by se radnice převrátila na ruby? To záleží i na tom, jak posílí hlas KUŘIMÁKŮ. 

Na první pohled osm let v koalici přirozeně spojuje KUŘIMÁKY s Kuřimskou občanskou ligou. Jenže dlouhé společné vládnutí vždy navrší i spoustu neshod, rozdílných postojů i uražených ješitností (tento aspekt neradno podceňovat). 

Oproti tomu ODS a lidovce spojuje jakési společné „nevládnutí“. ODS je v opozici a lidovci nebyli do zastupitelstva zvoleni. Jenže i to „dlouhé nevládnutí“ každého časem omrzí. A tak se možná rýsuje i varianta spojení stran vládní koalice (ODS, KDU-ČSL a STAN, čili KOL). I to je jeden z možných scénářů. Pro nezávislé sdružení KUŘIMÁCI scénář poněkud frustrující.

ODS se před volbami sjednotila a do boje o hlasy vysílá všechny své, v minulosti znesvářené, veličiny. Také lidovci se těší na lepší výsledek. A jelikož ve hře jsou jen čtyři volební strany, jejich šance na úspěšný reparát jsou slušné.

Kuřimská občanská liga zosobněná především 12 let starostujícím Dragem Sukalovským, posílila o ex-aňáka, místostarostu Jana Vlčka. V budoucnu možná Sukalovského nástupce. Možná i pro případ souběhu vítězství ve volbách a zvolení starosty do senátu.

„KUŘIMÁCI - SDRUŽENÍ PRO KUŘIM“ se angažováním ve velké politice příliš nerozptyluje a všechny své síly soustředí na Kuřim. Jestli jim (nám) to bude co platné, uvidíme už příští víkend.

Volby v Kuřimi, jak známo, vypustila levice i ANO. Ale naštěstí k nám nezavítala „zakandidovat si“ žádná bizarní uskupení, jakými se to například v Brně jen hemží. V Kuřimi kandidující strany voličům nabízí slušný výběr. Programů i kandidátů. Tak pojďte k volbám … a … málem bych zapomněl: když už tam budete, volte prosím KUŘIMÁKY – SDRUŽENÍ PRO KUŘIM! 

20. 9. 2022, David Holman

 

Autorem komentáře je David Holman, kdysi zakládající šéfredaktor Zlobice, nyní aktivní podporovatel a kandidát volebního sdružení Kuřimáci. Z toho ovšem, jak sám zdůrazňuje, plyne i toto: „že by i laskavý čtenář měl poněkud zpozornět a zostražitět, neboť nejsem nezávislým publicistou, nýbrž publikujícím nezávislým.“ J