Výzva pro muzikanty? Piano na kuřimském nádraží

Malé oživení veřejného prostoru? Proč ne. Do patra rekonstruované odjezdové haly budovy vlakového nádraží tak přibylo piano, které bude představovat funkční i estetický doplněk prostoru. V řadě větších českých měst se již stalo zvykem, že takto volně přístupný hudební nástroj umožňuje dobrým hudebníkům naladit cestující a prohřát atmosféru chladné nádražní haly citlivou hudební produkcí. Uvidíme, zda se něco podobného osvědčí také u nás.

Je známo, že na řadě veřejných nádraží větších měst či jiných veřejných místech se objevují volně dostupné hudební nástroje. S podobným nápadem pro Kuřim tak před časem přišel Mgr. Ondřej Brychta, předseda SRPŠ při kuřimské ZŠ Tyršova, když se otevírala nově opravená budova nádraží v Kuřimi. Shodli jsme se spolu, že nápad to není špatný, pokud bude realizován v souladu s provozem nově vznikajících obchodů a produkce bude běžet citlivě k provozu pokladen.

Piano jsme Ondrou Brychtou vybírali po různých bazarech a přivezli levně „z druhé ruky" z jedné malé vesničky za Brnem. Nástroj je krásný kousek – značka Petrof a vyrobený roku 1948, který ovšem bylo potřeba opravit a naladit.

Umístění bylo předběžně pozitivně předjednáno se zástupci vlastníka budovy SŽDC (Správa železniční a dopravní cesty) a také dohodnuty podmínky provozování s provozovatelem obchodní galerie v patře. Dispozice klavíru v přízemí by sice byla dostupnější pro muzikanty, ale na druhou stranu nebyla vhodná z provozních důvodů, zejména blízkosti pokladen ČD.

Až po úplném dokončení kolaudace galerie, do které zbývá upravit osvětlení, bude piano muzikantům volně dostupné. Na sociální síti byla pod názvem „Čabky pro Kuřim“ založena stránka nadšenců, kteří se na zpřístupnění už těší. Bude mít svou provozní dobu v závislosti na otevírací době provozoven v patře (8 – 18 hodin), aneb večer bude s hraním muset být holt „utrum“. Prostory v patře po zavírací době nebudou přístupné z důvodu ochrany majetku. Místo je navíc monitorováno kamerami.

Premiérové využití na kuřimském nádraží zažily nové "klapky" poprvé v rámci akce ZUŠ Open, kterou pořádala kuřimská Základní umělecká škola jako součást happeningu organizovaný základními uměleckými škola po celé České republice. A byla to premiéra mimořádně vydařená.

Petr Ondrášek