Vandalismus na stromech u Mozovského potoka

Zatímco hlavním škůdcem lesů je kůrovec, stromy u Mozovského potoka na kuřimských Dílech nelidsky zdevastoval jiný neřád člověčího původu. Město předalo tuto záležitost k vyšetření na obvodní oddělení Policie ČR a vítáno je jakékoli svědectví, které by pomohlo v pátrání po pachateli.

Neznámý dareba se rozhodl svévolně kácet či jinak poškozovat více než desítku stromů u cesty podél Mozovského potoka o víkendu 16. – 17. března 2019. Převážně ovocné stromy, které zde po řadu let pokojně rostly, byly úmyslně silně poškozeny. Stromy byly osekány po celém jejich obvodu nástrojem typu mačety a pak naříznuty nebo další zcela odřezány.

Silnější třešeň byla třeba naříznuta jenom do 3/4 vzrostlého kmene ve směru pádu na cestu, po které běžně chodí rodiny s dětmi. Lze mluvit o štěstí, že nedošlo k žádnému zranění kolemjdoucích chodců. Zlomyslná záležitost podobně nebezpečného rozsahu se stala v březnu také v nedalekém Blansku, kde pachatel pilou nařezal tři vzrostlé stromy také vedle cesty, které se při větru mohly zlomit a lehce spadnout.

Pracovníci města způsobenou spoušť následně likvidovali. Pro občany je dobrou zprávou, že je v místě je v plánu po dohodě s vlastníky pozemků obnova a další výsadba ovocných stromů. Nové stromy dodá město Kuřim a brigádnicky je vysadí kuřimští občané u brigády organizované spolkem Spokojené Díly, a to na společně vytipovaných místech mimo trasu budoucí cyklostezky, která je vytyčena na Brno právě podél Mozovského potoka.

Petr Ondrášek