Ušetřeme lidem za místní poplatky

Prožíváme těžké období, ve kterém přání klidu, zdraví a jistoty přestalo být běžnou frází. Co jsme považovali dosud za samozřejmé, je zahaleno nejistotou. Může město nějak pomoct lidem s rostoucími náklady? Daně občanům města snížit neumíme, řešení je na vládě, ale i z radnice můžeme něco málo udělat.

Drahota potravin či energií dopadá nejvíce na rodiny s dětmi nebo starší spoluobčany. Rostoucí životní náklady velmi citelně zasáhly právě tyto sociálně znevýhodněné skupiny, na které se chceme zaměřit. Navrhujeme konkrétně odpuštění každoročních poplatků za odpady za všechny děti (rodina tak ušetří podle počtu dětí) a všechny poplatníky ve věku starším 70 let.

KUŘIMÁCI jsme v této době také proti jakémukoli neuváženému zvedání dalších místních poplatků pro občany, přestože inflační spirála bude argumentem pro navyšování. Ochránit peníze občanů můžeme i proto, že město Kuřim má finance v dobré kondici. Předčasně byly splaceny úvěry za výstavbu Wellness Kuřim i mateřskou školku. Město tak ušetřilo pár miliónů za úroky. Splacením předchozích úvěrů jsme otevřeli prostor pro čerpání nového úvěru města za výhodných podmínek.

I nadále chceme udržovat relativně nízké úvěrové zatížení města. Proto jsme byli proti zbytnému investičnímu nákupu pozemků v lokalitě pod hřbitovem v situaci, kdy město čeká navýšení výdajů na energie městských budov v řádu desítek miliónů korun ročně.

Uvědomujeme si totiž, že nás v této době ale čekají těžké výzvy. Není nám lhostejné, jaké jsou dopady současné drahoty na běžného člověka. Chci vás ujistit, že naše město je nejen ekonomicky stabilní, nenese si žádné břímě na ramenou, které by nás táhlo k zemi, pokud si jej sami nevyrobíme vlastní nezodpovědností. Věřím, že Kuřim je na budoucnost dobře připravena.

Může si město dovolit snižovat výběr z místních poplatků? Odpovídám, že ano. Pro naplňování rozpočtu můžeme přispět jinak, a to důrazem na hledání rezerv, což bude velmi důležité zejména v případě zmíněných cen energií nebo rostoucích nákladů provozu městských budov.  Zásadní oblastí hledání úspor v energetice - od pokračování nastartovaných projektů fotovoltaiky na veřejné budovy, tepelná čerpadla až po komunitní energetiku a omezování tepelných ztrát. 

Pokud je vám to srozumitelné, volte nezávislé. Volte KUŘIMÁKY - SDRUŽENÍ PRO KUŘIM.

Petr Ondrášek

(18. 9. 2022)