Ukliďme Česko: rodiny a sportovci uklízeli Kuřim

Kuřimi pomáhá na jaře prokouknout zapojení dobrovolníků do tradiční série úkidových brigád. Házenkáři, fotbalisté a početné rodiny s dětmi se vydali na kuřimský stadion, odkud v sobotu 10. dubna odstartovala další kuřimská úklidová akce „Ukliďme Česko“, které se konají tradičně na začátku dubna.

Akce, kterou pořádal Sportovní klub Kuřim, byla zapojená do celostátní iniciativy „Ukliďme Česko“. Úklid probíhal „bezkontaktně“. Účastníci se zaměřili na úklid v severní části města. Pro dobrovolníky byly zřízeny takzvané „Pytlomaty“ – místa pro bezkontaktní odběr pytlů na sběr odpadků. 

Byl to jiný zápas, než na jaký bývali sportovci zvyklí. Místo do dresů si oblékli rukavice a montérky, místo míčů vzali do rukou pytle a vydali se do města. Soupeřem jim byly papírky, pytlíky, plastové lahve, plechovky od piva, ale také pohozené roušky, pláště od kola, výfuk a dokonce použitelný krumpáč. 

Účast překonala očekávání, takže bylo nutné doplnit zásobu pytlů. Akce se účastnilo přibližně pár stovek dobrovolníků - desítky šikovných házenkářů, fotbalistů, stolních tenistů a dalších sportovců, kteří měli chuť se zapojit a našli v sobě dostatek morálky dopravit odpadky na určená svozová místa nebo k nejbližší popelnici. O likvidaci odpadu se postaralo město Kuřim.

Část účastníků přijala výzvu a zapojila se formou tzv. ploggingu. Jde o netradiční způsob úklidové aktivity, která vznikla ve Švédsku. Švédové přišli na to, jak tréninkem pomáhat planetě, když vymysleli plogging jako kombinaci běhu a sbírání odpadků, která kromě obyčejného běhu umožňuje i další pohyby, jako například dřepy, ohýbání se a různé protahování.

Sluníčko všechny účastníky úklidové brigády odměnilo svými paprsky. Dobrým pocitem z pomoci přírodě a svému městu se odměnil každý sám. 

Petr Ondrášek