Sportovci města Kuřimi za rok 2019 (konečně) oceněni

Vyhlášení ankety Sportovec města Kuřimi letos provázely nebývalé potíže, podobně jako celou řadu dalších společenských akcí. Trofeje se zaslouženě dostaly do rukou oceněných sportovců až při vyhlášení organizovaném v rámci Medového dne. Hlavní cenu mezi jednotlivci získal sportovní střelec Vít Helán a nejlepší tým je házenkářské družstvo dorostenců SK Kuřim. Mimořádné ocenění získali karatista Matteo Tamborlani a jachtařka Anna Justová. Oceněno bylo celkem 20 sportovců z 14 sportovních odvětví.

Město Kuřim na jaře muselo z důvodu epidemiologických opatření zrušit původní galavečer vyhlášení ankety, který se měl konat ve velkém sále Společenského a kulturního centra. Náhradní příležitostí pro předání ocenění tak byla neděle 20. září 2020, kdy ceremoniálu posloužilo venkovní podium při Medovém dnu na hřišti u školy Komenského.  Ocenění, kteří nemohli převzít ceny ani v tomto termínu, měli možnost převzít své medaile následně na radnici.

Sportovní veřejnost zaslala více než čtyřicet návrhů, které dokladovaly, že rok 2019 byl pro kuřimský sport co do počtu získaných vavřínů opět úrodný. Sportovní výbor Zastupitelstva města Kuřimi, vedený předsedou Janem Vlčkem, měl z čeho vybírat.

Místo mezi oceněnými letos po zásluze našlo 20 sportovců jednotlivců, 3 sportovní kolektivy a 1 čestné uznání. Mezi vyhlášenými bylo letos zastoupeno celkem 14 sportů - sportovní střelba, šachy, házená, fotbal, atletika, plavání, krasobruslení, volejbal, jachting, karate, free diving, judo, turistika a motocyklový sport.

Sportovec města Kuřimi - Vít Helán, sportovní střelba

Mezi třemi nejlepšími sportovci za uplynulý rok byla oceněna dvojice individualit A-týmu kuřimské házené Jakub Kudla a Pavel Chýlek. Oba v minulosti působili v extraligových klubech, stále si drží vysokou kvalitu a vloni patřili mezi nejlepší střelce 2. ligy mužů, ale oba v hlasování předčil jiný střelec. Sportovcem města Kuřimi za rok 2019 je druhý rok po sobě sportovní střelec. Po loňském vítězi Ivo Šoustarovi převzal žezlo Vít Helán, který už anketu opanoval v roce 2011. Zástupce SSK Kuřim je mistrem České republiky v disciplíně IPSC brokovnice popáté v řadě.

Čestné uznání pro Ivo Odehnala, turistika

Čestné uznání v rámci ankety Sportovec města Kuřimi bylo pro pana Odehnala oceněním za jeho neúnavnou celoživotní činnost při příležitosti jeho 90. narozenin, které oslavil právě v loňském roce. Ivo Odehnal je zakládajícím členem oddílu turistiky SK Kuřim, jeho dlouhodobým vedoucím a organizátorem činnosti (oddíl byl založen v roce 1956 v tehdejším TJ Spartak Kuřim). Podílel se také na obnově Tělocvičné jednoty Sokol Kuřim v devadesátých letech. Pořádal cestopisné přednášky nebo výstavu o historii Sokola, organizaci dálkových pochodů nebo zajišťoval pořadatelskou činnost při běhu Terryho Foxe pořádaného Sokolem Kuřim. Oddíl dosud pořádá každý měsíc vycházky po okolí Kuřimi. Pan Odehnal se stará také o provoz a údržbu turistické chaty SK Kuřim u Strážku.

Cena Fair Play - Michal Prokeš, motorismus

Novinkou bylo ocenění za fair play počin. Sportovní výbor mimořádnou cenou ocenil Michala Prokeše (motocyklový sport) nejen za skvělé závodní výsledky, ale zejména za čestné sportovní zápolení, kde upřednostnil pomoc druhému závodníkovi před vlastním úspěchem.

Mladému Michalovi se v letošní sezóně žákovského šampionátu ČR v miniracingu dařilo. Hned při prvním závodě se dostal do čela tabulky a své vedení si pečlivě hlídal až do posledního závodu. Než Michal vyjel na třinecký okruh Steel ring, měl v tabulce náskok 9 bodů na svého nejbližšího soupeře Jakuba Gureckého a velkou šanci, že bude na konci závodního víkendu slavit mistrovský titul. Motoristický sport ale umí nemile překvapit a Michala v posledním momentu sezóny opustilo štěstí. Po pádu v tréninku bylo jasné, že pohmožděné prsty na rukou nedovolí Michalovi odstartovat ani do kvalifikace, natož do ostrého závodu.

Cesta k titulu se tak otevřela pro jeho soupeře Jakuba Gureckého. Tomu stačilo získat 9 a více bodů, což by nebyl pro jezdce Jakubových kvalit velký problém. Ten pro Jakuba nastal v kvalifikaci, kde zadřel motor svého motocyklu. Oprava nebyla možná a tak to vypadalo, že souboj o titul bude rozhodnutý ještě před startem závodu. Michal Prokeš se svým otcem však udělali rozhodnutí, které vyrazilo dech mnoha přítomným.

Nešťastnému Jakubovi nabídli zapůjčení motocyklu a ten souhlasil. Do závodu tak poslali svého největšího soupeře, který dokončil na bronzovém stupínku a hravě vyjel potřebné body. Podařilo se mu pochopitelně přeskočit Michala Prokeše v celkovém hodnocení šampionátu a získat titul mistra České republiky v miniracingu. Bez zapůjčeného motocyklu by ale pořadí vypadalo jinak. Michal Prokeš v prosinci 2019 získal prestižní cenu Fair-play motorsport také od Autoklubu ČR.

Trenér roku – Karel Borůvka, sportovní střelba

Nejlepším trenérem se stal Karel Borůvka. Dlouhodobě trénuje pistolové disciplíny na kuřimské střelnici. Sám byl až do roku 2011 dlouholetý reprezentant. Je osobností střeleckého sportu, za své reprezentační úspěchy získal čestný titul Mistr sportu, dnes předává zkušenosti svým svěřencům v Kuřimi. Již několik sezón v řadě jeho svěřenci z řad juniorů vždy přivezli z mistrovství ČR a finále Českého poháru talentované mládeže medailová umístění. Takový výsledek je výjimečný a Karel trenérským umem konkuruje reprezentačním trenérům, kteří využívají zcela jiné zdroje.

Nominaci mezi nejlepší trenéry opakovaně získal dřívější vítěz Radek Švaňhal z Plaveckého klubu Kuřim, pod jehož vedením plavecká mládež Kuřimi vybojovala řadu cenných úspěchů a působil také jako trenér JM výběru na Olympiádu dětí a mládeže.

Oceněným byl také šachový trenér Pavel David. Šachista s titulem mezinárodní mistr je v Kuřimi trenérem talentů, jako je například Lukáš Petříček, Vašek Šetina a dalších.

Junior roku – Martin Hirš, házená

Mezi Sportovci města Kuřimi v kategorii dorostenci a dorostenky byla oceněná trojice Martin Hirš, Ondřej Buňka (oba házená) a Katharina Kočí (volejbal). Katharina byla nejlepší hráčkou volejbalového týmu juniorek DDM HIPPO Kuřim, které v loňském roce skončily třetí z osmi v krajském přeboru.

Brankář Ondra Buňka v roce 2019 výrazně přispěl týmu SK Kuřim k postupu do celostátní žákovské ligy házené. Na podzim přešel do kategorie dorostenců, kde se znovu zařadil mezi nejlepší brankáře JM ligy a v současnosti už mladý talent nasbíral první starty za seniorský A-tým Kuřimi.

Juniorem roku se stal Martin Hirš. Nejlepší střelec II. ligy mladších dorostenců házené dostává pozvánky do mládežnických regionálních výběrů. Je ofenzivní hrozbou pro každého soupeře a do házené se pouští zarputilostí bojovníka. Jako partiot odmítl nabídky odejít hrát do extraligových celků a rád by dosáhl na postup do dorostenecké extraligy za Kuřim.

Největší sportovní talenty dívek a chlapců

Mezi dívčími talenty dětí do 15 let byla oceněna trojice děvčat Kristýna Němcová (házená), Sabina Toužínová (plavání) a Michaela Vrašťáková (krasobruslení).

Kristýna Němcová hraje házenou za SK Kuřim a byla druhá nejlepší střelkyně JM ligy házené mladšího žactva. Jako týmový lídr se klíčovou měrou podílela také na úspěchu kuřimských holek, které skončily na hezkém třetím místě tabulky.

Sabina Toužínová plave za Plavecký klub Kuřim a mezi její největší úspěchy patří 1. místo z Letního Poháru Moravy (Kopřivnice) na 50m volný způsob. Ze závodů si mladá plavkyně odvezla také dvě stříbrné a dvě bronzové medaile za volný způsob na různých tratích.

Michaela Vrašťáková je krasobruslařkou nově založeného klubu SC Kuřim. Trénuje tak v Kuřimi pod vedením trenéra Rudolfa Březiny a vybojovala si dobrými výkony účast na únorovém Mistrovství ČR. V lednu Michaela reprezentovala Jihomoravský kraj na ODM, kde se umístila na 3. místě.

David Špička je mladým talentem kuřimské atletiky. David vybojoval celek 19 medailí, z toho 13 zlatých, z atletických oblastních závodů žactva.

Lukáš Dolasinski hraje házenou za SK Kuřim. Lukáš byl kapitán týmu, který je mezi nejlepšími na Moravě. Poctivý a skromný kluk je nejen skvělý obranář, ale byl také třetí nejlepší střelec Jihomoravské ligy.

Vašek Šetina je šachistou ŠK Kuřim. Talent prokazuje celoročně, ostatně i letošní rok začal úspěchem, když se stal vítězem šachové soutěže Olympiády dětí a mládeže v kategorii do 11 let. Vloni byl jeho největší úspěch bronz na mistrovství republiky.  

Nejlepší sportovní tým je dorost házenkářů

Mezi týmy patří hlavní cena ankety družstvu dorostenců házené SK Kuřim. Loňskou sezonu mladší dorostenci Kuřimi mocně aspirovali na postup mezi extraligovou elitu, nakonec vybojovali druhé místo v rámci 2. ligy mladšího dorostu, které je pořád hezkým úspěchem. Kluci odehráli 20 mistrovských utkání, kde zaznamenali 16 vítězství. Letošní rok opět hráli na špici a útočili na nejvyšší příčku soutěže zajišťující baráž o nejvyšší soutěž, ale kvůli koronavirové krizi byla soutěž anulována. Během sezony se doronstenci účastnili také několika mezinárodních turnajů, kde sbírali turnajové vavříny.

Ocenění získala už vloni plavecká štafeta dívek z Plaveckého klubu Kuřim ve složení  Vanda Přichystalová, Radka Mašková, Ellen Maršíková a Anna Švehlová. Nemalé cíle měla děvčata také v roce 2019, znovu sbíraly na závodech medaile, přičemž ve štafetě 4x50 polohový závod již dva roky nebyly poraženy.

Třetím týmem nominovaným mezi nejlepší se stali nejmenší fotbalisté. Mladší přípravka FC Kuřim v soutěži okresního přeboru pod vedením trenérů Studeného a Štastného porážela soupeře dvouciferným rozdílem.

Mimořádné ocenění ženy - Anna Justová, jachting

Řada talentovaných sportovců z Kuřimi vyletěla do světa a jsou úspěšní v barvách klubů z jiných měst nebo už nosí na prsou reprezentační znak. Pro ně je právě určena kategorie mimořádného ocenění.

Mezi ženami cenu získala jachtařka Anna Justová z TJ Lodní sporty Brno – jachting, která je členkou kádru české jachtařské reprezentace a obsadila 1. místo v Evropské pohárové soutěži za rok 2019 v kategorii mix, dvouposádková lodní třída 29er. Výsledek vyjela s kosatníkem Petrem Tupým.

Ocenění si zasloužila také Tereza Tomanová z Free Dive World Brno, která se věnuje plavecké disciplíně free divingu a je od loňska držitelkou druhého nejlepšího českého výkonu v tabulce národních rekordů. Tereza je z Kuřimi a trénuje pravidelně na Wellness Kuřim. V disciplíně dynamika s monoploutví zaplavala osobák 167 metrů na jeden nádech pod vodou. Nejvíce si váží 3. místa na Slezském poháru v Polsku, kde zůstala pouze za současnými držitelkami světových rekordů.

Mimořádné ocenění muži – Matteo Tamborlani

Mimořádné ocenění mezi muži za rok 2019 získal karatista Matteo Tamborlani, který závodí za Taro Kan Brno. Reprezentant ČR byl účastníkem Mistrovství světa v Chile, kde v kategorii mužů do 20 let získal pěkné 17. místo. Kromě toho byl první na Mistrovství republiky ČR ve své kategorii, ale zlato získal také mezi seniory. Aspiroval na účast na olympiádu do Tokia, ale jeho cílem zůstává dostat se mezi 10 nejlepších karatistů na světě na další olympiádě za 4 roky v Paříži.

Dobrý rok prožili také vítězové předchozích ročníků. Jachtař Ondřej Teplý, který jezdí v barvách Jachtklubu Brno v olympijské lodní třídě Finn. Nejlepší jachtař roku 2018 se stal v roce 2019 mistrem republiky a je největší kuřimskou nadějí při účasti na olympiádě v Tokiu 2020. V uplynulém roce v mezinárodním měřítku byl jeho nejlepší výkon 8. místo na světovém poháru v americkém Miami.

Loňský vítěz Matěj Varmužka reprezentuje judo nejen v barvách SKKP Brno, ale udržuje se v kádru českého reprezentačního výběru do 15 let, s nímž sbíral medailová ocenění na  závodech v Maďarsku, Polsku, Německu nebo Chorvatku, což mu letos vyneslo vavřín mezi trojicí nominovaných.

Jak bylo i z letošního vyhlášení ankety patrné, Kuřim má dostatek sportovních talentů na to, že se můžeme těšit na další úspěšné roky kuřimských sportovců.

Petr Ondrášek