Rekordní červen a průměrné léto na kuřimském koupališti

Léto máme za sebou a koupaliště pomalu přechází po tříměsíčním plném provozu zase do údržbového režimu a následného zimního spánku. Jaká byla letní sezóna roku 2019 z pohledu čísel?

Pohledem ekonoma bylo, je a bude provozování venkovního koupaliště ztrátová záležitost, na kterou v průběhu roku vydělávají ostatní provozy ekonomiky Wellness Kuřim. Přesto jde z pohledu města o důležitou službu pro veřejnost, o kterou je stále zájem. Návštěvnost je  tím klíčovým sledovaným parametrem.

Červen lámal rekordy

Zpočátku léto vypadalo skvěle. Letos se provozovateli navíc podařilo využít hned od začátku teplý červen, který tak s návštěvností 6.948 návštěvníků zaznamenal absolutní rekord pro měsíc červen. Průměrná denní návštěvnost kuřimského koupaliště byla 463 slunilů, opalovaček, vodomilů a vodomilek, které k vodě přilákaly tropické červnové dny. Zejména víkendy byly na úrovni samotné kapacity koupaliště.

Prázdninové měsíce už byly spíše slabší. Přes červenec prošlo branou pouze 5.145 platících. Denní návštěvnost překročila hranici tisíce lidí pouze jednou, a to až poslední den prázdnin, v neděli 1. září.

Celková návštěvnost tak dosáhla na počet 19.430 lidí, což je sice lepší, než tomu bylo v letech 2016 nebo 2017, ale znatelně horší než vloni. Průměrná návštěvnost za posledních osm let představuje 24 tisíc návštěvníků, takže z pohledu počtu lidí jde skutečně spíše o horší rok.

Stejný trend menšího zájmu ale zaznamenala oproti mimořádně vydařené loňské sezoně koupaliště napříč celou republikou. V tržbách je to už výrazně lepší, neboť na nich se podepisuje pozitivní trend vyššího zájmu o multivstupy, který z vnitřních šaten umožňuje jako vstup s čipem do celého vnitřního i k atrakcím venkovního areálu. Vztahuje se také na rodinné vstupné. Letos multivstup využívalo 15 % návštěvníků, což je meziročně 3% nárůst.

Pro a proti rekonstrukci

Stačí pro udržení konkurenceschopnosti letního koupáku investovat menší částky na pravidelné opravy jako dosud, anebo je čas na větší rekonstrukci? O tom mezi zastupiteli nepanuje shoda. Do výstavby nového krytého wellness jsme pak investovali 140 miliónů v roce 2011, tedy docela nedávno, tak to musí ještě roky vydržet, říkají jedni. Jiní zastávají názor, že celý komplex wellness je jedna z nejatraktivnějších míst Kuřimi a je spojeno s výrazem zdravého a sportovního města, a proto je třeba ho nadále rozvíjet. Každý má priority jinde, tak to holt chodí.

Můj názor je, že oprava koupaliště by mezi prioritami zůstat měla. Koupaliště s jeho  venkovními bazény bylo opraveno do dnešní podoby v roce 2006. A pravdou je, že pokud na příští podzim 2020 naplánováno zahájení rekonstrukce, která se dá zvládnout do jara 2021, tak by oprava byla načasována po 15 letech.

U každé investice je třeba se ptát, pro koho má být určena. Dnešní struktura návštěvníků dává odpověď, že nejčastějšími návštěvníky jsou rodiny s malými dětmi. O starší mládež na koupališti už často nezakopnete, která se stahuje k bazénům rodinných domů nebo preferuje spíše přírodní koupání.

Je stagnace či mírný pokles zájmu o městská venkovní koupaliště celospolečenská záležitost? Tomu nenasvědčuje úsilí, jakým veřejní i soukromí investoři dávají peníze do nových bazénů. A jak se v našem případě projevuje zvyšující se konkurence? V dostupném okolí jsou investovány jednotky až desítky miliónů korun.

Rekreanti z blízkého okolí tak mají na výběr. V Blansku mají bazény více zábavných atrakcí, ale malý prostor na plavání. V Tišnově bylo koupaliště opravené v roce 2017, mají tak stále poměrně nové brouzdaliště, nové cykloboxy, ale taky studenější vodu. Oproti tomu kuřimské bazénové technologie vodu pomohou přihřát s pomocí kogenerace. Kuřimáky potkáte také v Aqualandu Moravia, který ovšem připomíná spíše dunící lunapark, anebo zavítají na koupaliště, kde lze vybírat v Brně od přelidněné Kraví Hory až po dvojnásobně drahou Riviéru. Kuřimští znovu nacházejí oblibu také na Brněnské přehradě, která po vyčištění prodělala zmrtvýchvstání.

Prioritně pro rodiny s dětmi

Aby zůstalo kuřimské koupaliště stále atraktivní, bez pravidelné péče se každopádně neobejde. Kromě každoroční údržby  investicemi do opravy starého brouzdaliště, která proběhla před dvěma lety, přes řešení dlouholetých problémů s tryskami ve velkém bazénu až po letošní broušení, stěrkování a nových nátěrů vany velkého bazénu. Nutno uznat, že po nich koupaliště letos opět hezky prokouklo.

Zastupitelstvo v lednu 2019 schválilo realizací akce, kteoru jsem předložil pod možná trochu nejednoznačným názvem „Rekonstrukce letního koupaliště - I. etapa“. Její součástí jsou zejména opravy povrchů u stávajícího bazénu a nové druhé dětské brouzdaliště v blízkosti velkého bazénu včetně bazénové technologie. Na to navazuje objekt rychlého občerstvení a rodiny s dětmi ocení zejména nové WC pro děti přímo u bazénů. Letošní rok tak proběhla realizace projektové dokumentace pro společné řízené dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení. Podpora zastupitelů pro další investice v areálu wellness není přiliš jednotná, ale můžeme držet naději, že minimálně tato oprava se podaří dotáhnout, doufejme na jaře 2021. Koupaliště si to po 15 letech už zaslouží.

Petr Ondrášek