Kuřimské štoly připomínají válečnou historii Kuřimi

Když vstoupíte do prostor jedné ze štol, ve které se za druhé svétěvé války ukrývali občané Kuřimi pod kopcem Záruba, pochopíte pocity strachu, které museli zažívat. Svědectví o válečné minulosti města Kuřimi poskytují pravidelné komentované prohlídky.

Válečná minulost města Kuřimi je pevně svázána s průmyslovou výrobou v tehdejší kuřimské zbrojovce. Město se tak stalo opakovaně terčem spojeneckého bombardování. 

Štoly nechal zbudovat říšský maršál, zástupce Hitlera a válečný zločinec Hermann Göring. Do Kuřimi nařídil jako ministr letectví přesunout část výroby leteckých motorů Klöckner – Flugmotorenbau. Dělníci podzemní tunely vyrazili počátkem roku 1944, kdy německá vojska na frontě ustupovala, ale výroba se do štol už nikdy nepřesunula. Chodby byly pravoúhle zalomeny, aby se v případě bombardování nešířila tlaková vlna a střepiny z výbuchu.

Kuřimské štoly pod Zárubou využili samotní občné města, když 25. dubna roku 1944 začaly sovětské síly prostřednictvím pětaosmdesáti bombardérů útočit nejen na závod zbrojovky, ale také na městečko Kuřim. Shozeno bylo ve třech vlnách osm stovek bomb. Stopy po mohutném bombardování Rudé armády jsou v Kuřimi patrné na mnoha místech dodnes. Ve městě tehdy žilo na tři a půl tiíce lidí, další pracovali ve zbrojovce.

Kolik zpřístupnění štoly stálo? Kuřimské zastupitelstvo schválilo investiční akci „Zpřístupnění a zabezpečení levé štoly, Kuřim, v lokalitě Pod Zárubou“ v celkové výši 760.000 Kč a rovněž k této akci schválilo podání žádosti o individuální dotaci z rozpočtu Jihomoravského kraje. Rada města Kuřimi pak schválila navýšení finančních prostředků investiční akce o 152.000 Kč na celkových 912.000 Kč. Dotace našemu městu byla přiznána ve výši 500.000 Kč na spolufinancování akce.

Petr Ondrášek