Kuřim bude hostit Mistrovství Evropy volejbalistů do 20 let

Velký kontinentální turnaj, který byl plánován původně na letošní srpen, se v České republice, konkrétně v Brně a Kuřimi, odehraje v novém termínu na přelomu září a října. Informoval o tom informoval Český volejbalový svaz.

Hlavním dějištěm šampionátu bude město Brno, ale polovina zápasů základních skupin se odehraje právě ve sportovní hale v Kuřimi. Vrcholná volejbalová událost, kterou bude pořadatelsky hostit Česká republika, proběhne v novém termínu 26. 9. – 4. 10. 2020. Pořadatelem Mistrovství Evropy U20 je Evropská volejbalová federace (CEV), která záměr termínu předběžně potvrdila. Existuje samozřejmě v této době riziko, že do nového termínu šampionátu znovu zasáhne vyšší moc. Máme se ale na co těšit.

Proč právě Kuřim?

Turnaj by mohl být velkou sportovní událostí pro město Kuřim. Minimálně tři sta osob je očekávaná účast jenom z řad účastníků a organizátorů základní skupiny. Vedle toho se akce budou účastnit také další stovky diváků, mj. ze zahraničí a volejbalová veřejnost z širokého okolí, které by mohl lákat také doprovodný program spojený s šampionátem. Ten by se měl odehrávat před halou formou minivolejbalu pro děti ve spolupráci s okolními volejbalovými kluby.

Organizační tým v čele s prezidentem Českého volejbalového svazu Markem Pakostou o tom s městem jedná od loňského roku, kdy kuřimská hala dostala přednost před původně zvažovanou sportovní halou v Brně Bohunicích.

Sportovní hala Kuřim má bezesporu v mnoha ohledech lepší parametry – zejména je to kvalita sportovního povrchu taraflex, na kterém se hrála i poslední olympiáda, ale také dobré možností parkování, prostory pro doprovodný program, skvělé osvětlení vhodné na televizní přenosy až po prostý fakt, na kterém se organizační tým shoduje, že Kuřim má jednu z nejhezčích hal, která zvenku i zevnitř působí esteticky na vysoké úrovni.

Handicapem Kuřimi je zatím absence dostatečných ubytovacích kapacit hotelů 4* standardu, požadovaného CEV. Účastníci tak budou nocleh mít zajištěn v Brně, kde také bude šampionát vrcholit.

Akce je svými náročnými požadavky na organizaci téměř totožná jako světový šampionát seniorské kategorie, proto organizační tým od loňského roku připravuje podmínky této akce. V Kuřimi bude třeba zajistit zvýšenou kapacitu hlediště, což bude na kratších stranách hřiště realizováno pomocí jednorázových montovaných tribun a bude nutné zajistit vybavení dodatečnými LED obrazovkami nebo unifikovanými buňkami u haly, které budou sloužit jako prostor pro zázemí antidopingové komisaře, lékařskou komisi nebo delegáty a organizační výbor.

Generálkou haly na mezinárodní klání bylo listopadové konání zápasu evropského poháru CEV, kdy v Kuřimi nastoupily brněnské Šelmy proti volejbalistkám finské Hameenlinny. Tehdy byla hala schválená zástupci CEV, kdy evropští komisaři uznali halu za vhodnou pro mezinárodní zápasy.

Podmínkou je oživení velkých sportovních akcí
Původně plánovaný srpnový termín byl evropskou volejbalovou asociací na jaře odvolán z důvodu nástupu koronavirové pandémie. Novinkou je však aktuální rozhodnutí o konání šampionátu v novém termínu. Termín je postaven na nejpozdější možný termín, ale aby ještě nezasahoval do ligových soutěží volejbalu.

CEV dříve zrušila Evropskou ligu, kterou hrají národní týmy, ale našla nové termíny pro konání kontinentálních šampionátů, včetně šampionátů „under age“. Předpokladem je obnovení možností konání velkých sportovních akcí. Těžko si představit takto významnou mezinárodní akci za omezené divácké účasti, neboť jedním z cílů je právě propagace tohoto sportu.

Turnaj kategorie hráčů do 20 let slibuje přivést do České republiky špičkový evropský volejbal na nejvyšší úrovni. Hráči jsou v juniorském věku, ale hrají už v nejvyšších soutěžích a fyzicky jsou na úrovni dospělého volejbalu.

Volejbal je olympijským sportem a má v Česku přes 43 tisíc členů. V Kuřimi má dlouhou tradici mužských i ženských složek pod SK Kuřim a v současnosti nadále působí oddíl děvčat pod DDM Kuřim. Věříme, že v Kuřimi zabezpečíme fanouškům volejbalu skvělou možnost vidět na živo mládežnický volejbal na nejvyšší úrovni.

Jak a kdy se bude hrát?

Je jisté, že se letos nebudou hrát kvalifikační zápasy. CEV rozhodl o tom, že evropské kvalifikace se ruší a na šampionát postoupí nejlepší týmy podle stávajícího evropského rankingu zemí. Tím by mohlo být rozhodnuto o účastnících, ale velkým otazníkem zůstává zejména Rusko, kde čísla nově nakažených Covid-19 jsou stále vysoká. Finální rozhodnutí načasoval CEV na červenec.

Proto není finálně určeno, ve které skupině by hrála česká reprezentace, zda ve skupině „kuřimské“ nebo „brněnské“. Finálová část se bude hrát už pouze v Brně na Vodové, ale je z pohledu organizačního týmu přijatelné, aby se Češi ukázali divákům v obou halách. Podmínky na to jsou.

Celkový počet družstev je dvanáct zemí. V každé skupině tak bude hrát 6 družstev, které odehrají utkání každý s každým. V kuřimské hale se tak odehraje celkem 15 mezistátních utkání v šesti hracích dnech. Ve čtvrtek 24. září je plánován příjezd družstev, v pátek pak tréninky všech týmů. Sobota, neděle a pondělí jsou pak tři hrací dny, kdy se každý den hrají v kuřimské hale 3 mezistátní zápasy. Úterý je pak volný den, kdy znovu probíhají pouze tréninky týmů. Středa, čtvrtek pokračují zápasy ve skupinách až do pátku 2. října, kdy se evropský volejbal s Kuřimí rozloučí.

Pouze týmy na 5. a 6. místě v základních skupinách končí a jedou domů. Ostatní postupují do finálové fáze. Příslibem je fakt, že český tým by na domácí půdě měl patřit k favoritům a měl by se probít ze základní skupiny do finálové části do Brna. Máme talentovanou generaci juniorů, která získala stříbrné medaile na ME U18 v roce 2018.

Na společně schůzce jsem předběžně projednával záměr se zástupci klubů, které jsou dlouhodobými nájemci sportovní haly, neboť to znamená dvoutýdenní blokaci sportovní haly od 23. 9. 2020, která zasáhne kuřimským klubům do termínové listiny soutěžní sezóny, ale dohoda je možná tam, kde je vůle se dohodnout.

Nezbývá než si přát, aby připravený záměr nic nezhatilo, ale jistotu nemáme. Kuřimskou sportovní veřejnost by konání této akce potěšilo a pomohlo by dále propagovat Kuřim nejenom jako "město sportu" s uceleným sportovním areálem (aquapark s wellness, městský stadion, sportovní hala a zimní stadion), ale také další služby, které město Kuřim svým návštěvníkům nabízí.

Petr Ondrášek