Bagry odkryly bunkr z druhé světové války

Při stavbě parkoviště mezi sportovní halou a aquaparkem Wellness Kuřim podle očekávání narazili na protiletecký kryt z druhé světové války.

Jednou z prvních stavba města v roce 2020 je realizace parkoviště sportovního areálu, která byla zahájena v březnu. Záhy po začátku bagry odhalily strop válečného bunkru. Po otevření z něj nevyběhli schovaní dělníci ani Němci v uniformách. Byl pouze zdokumentován a následně proběhla jeho likvidace. Poprvé byl vyhrabán a znovu zasypán v roce 2010 při stavbě nového aquaparku Wellness Kuřim.

 Jeden z dvanácti bunkrů, které se nacházely u tehdejší kuřimské zbrojovky, byl zasypán poté, co byl odstraněn nejprve už poměrně křehký betonový strop krytu a hrozilo jeho zhroucení. Byl křehký jako domeček z karet. Beton neměl žádné ocelové výstuže, ani neměl typickou vejčitou klenbu jako ostatní kryty, stěny byly pouze z cihel. Přímý zásah při bombardování by ochranu zřejmě překonal.

Podle kuřimského badatele historie Honzy Badína se jednalo se pravděpodobně o jeden jediný objekt s hláskou u tehdejší Zbrojovky. Ze sklepa hlásky šlo projít až do toho nepříliš stavebně dokonalého krytu, jako byly jiné objekty kolem kuřimského závodu. Tento objekt tedy pravděpodobně sloužil jako úkryt pro velení závodní protiletecké ochrany Zbrojovky.

Petr Ondrášek