Architektonické ocenění pro kuřimskou sportovní halu

Sportovní hala Kuřim je bezesporu stavbou, kterou nejen návštěvníci hodnotí jako architektonicky velmi zdařilou. Černobílá kráska získala zaslouženou pozornost na výstavě Českých cen za architekturu jako jeden z nominovaných projektů.

Organizátoři soutěže České ceny za architekturu oznamují, že ve středu 11. prosince zahájí výstavu České ceny za architekturu 2019 v Centru architektury a městského plánování v Praze. Na výstavu je možné zavítat do 22. prosince a následně bude výstava v Hradci Králové, Valašském Meziříčí a dále putovat v dalších městech.

Mezi porotou nominovanými nejlepšími projekty najdete také fotografie sportovní haly v Kuřimi, realizované na základě veřejné architektonické soutěže podle vítězného návrhu arch. Milana Víta a kolektivu Cuboid architekti. Objem haly je tak navržen jako kompaktní prolamovaná kra, která svou vnější formou reflektuje vnitřní provoz. Lomy fasád jsou zároveň předěly bílých a černých ploch. Tvar a barevnost vyčleňují stavbu ze svého okolí. Důležitým atributem čelní fasády je dlouhé úzké pásové okno lemující ochoz hlediště, které již z daleka příchozím avizuje život a aktivitu uvnitř domu.

Na galavečeru České ceny za architekturu ve čtvrtek 14. listopadu 2019 ve Foru Karlín se sice vyhlášení nedočkala, prvenství a hlavní cenu si převzali Petr Stolín a Alena Mičeková za realizaci Mateřské školy Nová Ruda, ale účast mezi nejlepšími se také cení. Celkově se o ocenění ucházelo 186 architektonických děl dokončených v posledních pěti letech.

Petr Ondrášek